Awards Evening

The annual Awards Evening for 2018 will be held on Tuesday 18th December
at St Bernard’s College Auditorium, Rosehill Rd, Essendon, commencing at 7:00pm.

As the culture of our college has evolved to reflect our academic focus and commitment to excellence, the Awards Evening provides the opportunity to acknowledge and celebrate student achievement. Music and dance performances feature during the evening and upon conclusion of the presentations, the College Captains for the next school year are inducted.

Awards for academic excellence are presented for each of the Key Learning Areas at Years 7-11 and for each Year 12 subject studied at the College. A number of special awards are also presented throughout the evening including: Year Level Dux Awards; ‘Optima Semper’, Best Always Awards; ADF Long Tan Leadership and Teamwork Awards; Caltex Best All Rounder Award; Community Award; Victoria University Excellence in Science Award; Kwong Lee Dow Young Scholars Program Recipients; Sporting Blue Awards; School Sport Victoria Award; and Student Encouragement Awards.

The Rosehill Secondary College Community gratefully acknowledges the sponsorship provided by the following organisations and individuals:  Artelier Art Supplies; Australian Defence Force; Coughlan Motors, Essendon; Caltex; Cavalier Art Supplies; Insight Publications; Leadowne Pty Ltd; Melbourne University; Pennisi Real Estate, Essendon ; School Sport Victoria; Sunbury Coaches; Victoria University; and WorldStrides (Trekset), Essendon.

Please contact Ms Gladys Mora or Ms Lucy Anic, Awards Evening Coordinators, for further information about the annual Awards Evening.

2018 Rosehill Secondary College Academic and Achievement Awards

The annual Rosehill Secondary College Awards Evening held on 18th December 2018 provided a great opportunity to celebrate the successes of our students and the induction of the 2019 School Captains, Sarah McNabb and Kyle D Pastena.  Awards for academic excellence were presented in all Key Learning Areas and for all Year 12 subjects studied at the College. A number of special awards were also presented throughout the evening including:

Year Level Dux Awards:
Year 7 – Hun Vy Nguyen
Year 8 – Justin Nguyen
Year 9 – Nikala BERVANAKIS
Year 10 – Hannah LYBERIS
Year 11 – Lucas DE WIT
Year 12 – James LOPEZ

‘Optima Semper’, Best Always Awards:
Year 7 – Thomas Mitrovski
Year 8 – Diondre Pattini Wasam
Year 9 – Jessica Randall
Year 10 – Alyssia Chillemi
Year 11 – Stephanie Panagiotidis

ADF Long Tan Leadership and Teamwork Award: Angelica Low (Year 10) and Cody McAllion (Year 12)
Anthony Pryor Student Encouragement Award:  Tayla Cooper
Caltex Best All Rounder Award:  Katrina Fiumani
Community Award:  Clare Raviola
Coughlan Motors Award:  Dulan Vidanage
East Keilor RSL Sub-Branch Awards:  Shaghayegh Ghalhghovand
Moonee Valley Foundation Award: Cassidy Bainbridge
Insight Publications English Encouragement Award:  Anabella Montalvao
Kwong Lee Dow Young Scholars Program Recipients:  Angelica Low
Sam Pennisi Student Encouragement Award:  Edie Muir
Roger Smith Memorial Award:  Brooke Cooper
School Sport Victoria Medal Award: Jack Parfett
Sporting Blue Award:  Jesse Pittoggi (Taekwondo)
Sporting Blue Award:  Briana Thomas (Taekwondo)
Sporting Blue Award: Thomas Pearson (Swimming)
Sunbury Coaches Student Participation Award:  Nafeesa Zulfikar
WorldStrides Excellence Award:  Adriana Gerassimou
Victoria University Excellence in Science Award:  Sean Cassandro

 

 

 

 

website by essendon creative